Text/HTML

Minimize

Enter Title

Minimize

Text/HTML

Minimize

Clubs

SHS Club List - Google Doc

Organization Sponsor(s) Sponsor(s) Meeting Time Location
Academic Challenge Rutland   As needed Main Office
Academy of Finance Schaper Jackson Spartan Time Juniors - 240
Seniors - 235
Academy of Science & Engineering Barrett Avis    
American Sign Language Ramlal   2nd & 4th Friday @ 3:10 Room 104
Animation Club Patel   Every other Thursday (A-Day)  
Anime Sorsby   A Day Wednesdays - after school Room 108
Band Graham Littlefield    
Book Club Slay Makin Wednesdays During Both Lunches Library
Bowl of Life Club Jackson    Few Saturdays Houston Food Bank
BPA - Business Professionals of America Jackson/Schaper Elmore/Walker As needed Room 240
CERES - Conservation of Environment & Restoration of Ecological Systems Salek   A Day Thursdays  
Cheerleaders Dixon O'Connor 7th & 8th  period  Biron Gymnastics
Chemistry Club Barrett     Room 357
Choir Steinmetz Baker    
Climb the Heights Foster   Wednesday pm and Friday am Room 202
Color Guard Graham Littlefield    
Comedy Sportz Holmes      
Crypto-Currency Club Mason   Tuesdays @ 3:10 pm Library
Dessert Club Reyes     Room 109
Dungeons and Dragons Club Holmes   Fridays after school Room 118
E-Sports Club Parizot   1st and 3rd Friday  Room 217
Empower a Child Fain   As needed Cafeteria
Environmental Science Organization (ESO) Gaiser      
Fashion Club Ms. Lucas   Monday @ 3 pm Room 232
FCA - Fellowship of Christian Athletes Cozad   Tuesday's 7:10a; 3:10p Room 208
FDA - Future Doctors of America Yonkin   Monday's @3 when needed/planned 350
Food for Thought Henry   One B'Day Thursday Every Six Weeks Room 326
French Symposium Hayes      
FSEA - Future Scientists & Engineers of America Barrett   Once a month  
Future Lawyers of the World McHale      
Gay Straight Alliance Shirley   3:10-4, B-day Wednesdays Room 201
GSL - Good Sportsmanship League Rutland Jackson As needed Rom 236
Guitar Club Prince   B Day Wednesdays 3:10 - 3:50 Room 313
HOSA - Health Occupations Students of America Holtan Plake   Room 311
Heinrich Heine Club Mueller   Tuesdays on B-Days Room 104
Helping Hands Poetzl     Room 206
Interact Club McGee    1st & 3rd Thursday @3:10 Room 324
Junior Girls Suerth Hulshizer    
Key Club Peck     Cafeteria
Lacrosse Club - Boys & Girls Elmore      
Link Crew Matthews      
Math Honors Club Mr. Marquez Nguyen Tuesday or Thursday @ 3:15 Room 206
Mode Club Mrs. Schafer   Varies via Remind Room 240
Music Appreciation Club Mennes   A day Thursdays 3:10 - 4 pm Room 315
Newspaper: The Oracle Cummons      
NHS - National Honor Society Russo   5x per year on calendar Library
NSDA - National Speech & Debate Association Yu   Thursdays @ 3:10 Room 231
One World Club Knapik Salva 1st Thursday of the month Room 352
Orchestra Fahey Altamirano    
Persian Culture Club Hall      
Project NICE Sorsby   B Day Wednesdays - after school Room 108
Red Cross Club Schwartz   Wednesday and Thursday PM Library
Retro Gaming Club Shirley   3-4, Fridays Room 201
SAP Support Groups Counselors      
Science Fiction Club Prince   3:10 - 4:10, every Tuesday 313
Sophomore Girls Evans Dillon    
Spartanaire Dance Team Vinyard   6:30-9:00 a.m. M-F Middle Gym/Dance Room
Stratford Eats Ms. Hollister   Wednesday PM Snack Bar
SHARC - Stratford High Advanced Robotics Club Barrett      
Stratford Leadership Council Crowson Yonkin/Jackson    
Stratford Oaks Barrett      
Student Council Jackson Yonkin Every other Wednesday morning Room 350
SOAR: Students for Oncological Aid and Relieft Mrs. Moreno   Thursdays (morn or afternoon) Room 105
Thespians Prudhomme Holmes/Clayton every other Tuesday morning  or after school  
Tri-Theta (Senior Women) Slay      
Water Polo Hoskovec   6:00 am M-F Feb 25-End of May  
World Affairs Club Chelala   A day mondays Room 104
Writers Club Sharp   B-Day Wednesdays 3 - 4 Room 306
Yearbook - Mnemosyne Harris      

Powered by Translate
Powered by Translate
Powered by Translate
Powered by Translate
Google TranslateTranslate
Google TranslateTranslate
Powered by Google TranslateTranslate